مراقبت از خودرو فصل زمستان

مراقبت از خودرو فصل زمستان


مراقبت از خودرو در فصل زمستان از زمره ی مهم ترین اقدامات جهت نگهداری از خودرو است که تیم هیوندای 724 در چند دسته به آنها می پردازد:

بررسی وضعیت باتری

باتری خودرو
باتری خودرو

بررسی کردن وضعیت باتری پیش از فرا رسیدن فصل زمستان از جمله کارهای مهمی است که باید رانندگان مورد توجه خود قرار دهند. به دلیل وجود هوای سرد و قرارگیری ماشین در حالت ساکن در ساعات سرد شب، قدرت و کارایی باتری در حدود 50 الی 60 درصد کاهش می‌یابد که این امر سبب استارت خوردن ضعیف و طولانی مدت خودرو در آغاز به حرکت می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود پیش از افت دمای هوا، وضعیت شارژ و ولتاژ بررسی شود و در صورت ضعف باتری اقدام به بهبود یا تغییر آن صورت گیرد.

گرم کردن خودرو

یکی از نکات بسیار مهم در خصوص نگهداری مناسب خودرو در فصل سرما نحوه‌ گرم‌کردن خودرو بعد از گذر از یک شب سرد و طولانی است. به علت قرارگیری موتور و متعلقات آن در سرمای شدید و سرد شدن شدید سطح سیلندر و پیستون و همچنین کاهش شدید در دمای روغن جاری در فضای داخلی موتور، عملکرد موتور در شرایط شروع به کار بشدت افت کرده و علاوه بر مصرف بیشتر سوخت و سایش قطعات اصطکاکی موتور، سبب افزایش در تولید آلاینده‌ها می‌شود و در نهایت این امر منجر به تشدید آلودگی هوا در فصل زمستان خواهد گردید. بر خلاف باور غلط گرم کردن خودرو در قرارگیری ماشین در حالت درجا کار کردن، می‌بایست پس از روشن کردن خودرو بلافاصله به حرکت دادن آرام خودرو اقدام نمود تا به احتراق و روان‌کاری ضعیف موتور کمک کرده و سبب بهبود آن گردید. لازم بذکر است پیش از گرم شدن کامل پیشرانه خودرو باید از رانندگی خشن و اسپرت پرهیز کرد تا به موتور آسیبی وارد نشود.

دیسک خودرو
دیسک خودرو

یخ زدگی شیشه خودرو

شیشه خودرو
شیشه خودرو

از مسائل پیشروی رانندگان در فصل زمستان در زمان آغاز به حرکت، یخ‌زدگی شیشه‌ خودرو و ایجاد مشکل برای رانندگی است. پیشنهاد می‌شود رانندگان به دو نکته‌ تمیز کردن شیشه‌ خودرو به طور منظم و همچنین تعویض تیغه‌های برف پاک‌کن توجه کنند تا از ایجاد خط و خش و لکه روی شیشه‌های خودرو جلوگیری کنند. همچنین در زمان حرکت می‌بایست از سیستم گرمایشی برای گرم کردن شیشه استفاده نمود تا هرچه سریعتر شیشه گرم شود و در همین حین راننده می‌تواند با استفاده از یک تیغه پلاستیکی نرم به آرامی بر روی شیشه یخ زده بکشد تا به پاک شدن آن تسریع بخشد.

ضدیخ، تایر وسیستم ترمز خودرو

ضدیخ، تایر وسیستم ترمز خودرو
ضدیخ، تایر وسیستم ترمز خودرو

توجه به میزان ضدیخ موجود در رادیاتور خودرو و استفاده از تایرهای یخ‌شکن را می‌توان به عنوان نکات نهایی فصل زمستان دانست. بهره‌گیری از ضدیخ مناسب در رادیاتور سبب بهبود کارکرد آن و تسهیل در گرم‌شدن خودرو می‌شود. همچنین در مناطقی که در اکثر روزهای فصل زمستان بارندگی و یخ‌زدگی سطح جاده مشاهده می‌شود می‌توان با استفاده از تایرهای یخ‌شکن از بروز تصادف و مشکلاتی در رانندگی جلوگیری نمود. همچنین به طور کلی چکاپ خودرو از جمله سیستم ترمز آن پیش از فرا رسیدن فصل زمستان حائز اهمیت است.

ادامه مطلب
نکات به درد بخور برای پارک دوبل یا موازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید